Na pozadí "tahanic" o šéfa BIS
Poslední dny jsou přeplněny dohadováním a "politickými šachy" o post ředitele BIS po končícím Michalu Koudelkovi. Tandem "Babiš-Zeman" si zkrátka v těchto hrách - "ruka ruku myje" - rozumějí.
Kromě konce funkčního období M. Koudelky se sehrává bitva o kvalitě politického vlivu na jeden z bezpečnostních nervů v této zemi.
A proto si dovolím možná o něco delší poznámku.
Když už si odmyslíme předvolební politický profit, s nímž k problematice změny na postu ředitele přistupují strany jak koalice - ANO a ČSSD, ti, co mohou dobře posloužit, především ANO - KSČM, SPD, tak opozice- koalice SPOLU a Piráti-STAN, pak právě role a význam BIS je jedním z nejdůležitějších aspektů z hlediska bezpečnostní politiky státu a ochrany života jeho občanů.
Tato role, jak bylo dokonce Babišovou vládou pozitivně oceněno, se v poslední době projevila např. v cause aktérů výbuchu ve Vrběticích. Přesto je pozice končícího/od včera určeného jako zastupujícího (sebe sama) M. Koudelky opakovaně atakována (a logicky se dotýká fungování BIS), protože se části politických sil v této zemi - na čele s Hradem, ale i některých subjektů jako KSČM z důvodů jejich především odlišné patřičnosti do spíše "rusko-čínské zájmové sféry vlivu", nepozdává, resp. chtělo by to někoho "jim" více loajálního. Na několik dnů se tak naše země stane dvorečkem poštěkávajících politiků, odkrývajících ještě více rozháranost spojenou a cílící na fungování bezpečnostních struktur této země.
Pokud tedy shrneme uvedené tahanice, ukazuje se, jak naprosto nekompetentně se dokáže chovat politická reprezentace této země, jde-li o bezpečnost a její správu. Nejenže tím vysílá občanům poněkud "neumětelský" signál o sobě sama, zároveň signalizuje do zahraničí, jak nezodpovědně si vede v bezpečnostní problematice.
A tak zatímco svět čelí novým hybridním hrozbám, válce s terorismem apod., u nás se hrají "politické bitky". Zřejmě to chce od našich zahraničních spojenců a partnerů vždy velkou dávku shovívavosti a trpělivosti, zároveň umět kalkulovat i za nás s riziky, k nimž mohou podobné "politické šachy na českém dvorečku" přivést v případě skutečného nebezpečí.
H. Svobodová