Nad otázkami bezpečnosti ČR, jejího zajištění v kontextu spolupráce s dalšími zeměmi

V současné době se diskutují otázky bezpečnosti, obrany a především přístupů jednotlivých zemí nejenom v rámci společné obrany - NATO, ale i hlubší a koordinovanější spolupráce v rámci zemí Evropy. Tyto diskuze a konkrétní kroky ovlivňuje také válka na Ukrajině a postoj k ruskému agresorovi, jde přitom o celkové pojetí bezpečnostní strategie a taktiky tak, aby nová situace a její další vývoj odrážely záměry, společnou strategii a především bezpečnost lidí.
Zde jsou některé úvahy, které by bylo vhodné zahrnout do tohoto dosti náročného a přitom citlivého tématu z pohledu názorového profilu našeho politického hnutí:
- Bezpečnost je v prvé řadě komplexní otázka zahrnující sociální, ekonomické, ekologické a kybernetické aspekty. Stále trvá, že je nutné řešit příčiny nestability a konfliktů, jako jsou sociální nerovnosti, chudoba, klimatické změny a kybernetické hrozby.
- V mezinárodním kontextu by ČR měla aktivně spolupracovat s mezinárodními partnery, zejména v rámci EU a NATO. Je nutné posilovat kolektivní bezpečnost a využívat multilaterální potenciál všech zúčastněných.
- V této souvislosti jsou na místě snahy o to, aby ČR měla opravdu moderní a dobře vybavenou armádu, schopnou bránit územní celistvost a suverenitu země. Proto je nutné investovat do obrany a posilovat obranyschopnost.
- Přitom by bylo neodpovědné, pokud by společnost a role státu opomíjely otázky řešení sociální nerovnosti, posilování sociálních jistot a podporu integrace všech skupin obyvatelstva.
- Digitální věk, v němž žijeme, to je také kybernetická bezpečnost. Je nutné investovat do ochrany kritické infrastruktury, zvyšovat kybernetickou gramotnost a posilovat spolupráci s mezinárodními partnery.
- V uvedené souvislosti je třeba nadále ochraňovat lidskoprávní potenciál. Je proto nutné respektovat základní svobody a dbát o právní stát.

Co je třeba brát velmi vážně a rozvinout v reálnou podobu kroků, na nichž by bylo možné se domlouvat s dalšími partnery nejen v politickém spektru stran, ale i občanskoprávních subjektů a jednotlivců:
+ Zvýšení výdajů na obranu v souladu se závazky NATO brát jako výzvu s realistickým vyústěním a přijetím závěrů v co nejširším uskupení spolupracujících zemí (Evropa, ale i Kanada, Austrálie atd.). Zvážit přitom aktivní ekonomický a sociální potenciál právě EU.
+ Modernizace armády a posílení aktivních záloh, včetně konkrétních forem přípravy a účasti obyvatelstva v nich.
+ Posílení kybernetické bezpečnosti a ochrana kritické infrastruktury.
+ Zachovat a posílit investice do sociálních programů a snižování sociálních nerovností.
+ Pojmenovat a zkoordinovat podíl EU a NATO v uvedených oblastech.
+ Ani v takto vypjaté a na změny náročné době není možní rezignovat na rozvojovou pomoc a řešení globálních problémů.
+ Účinně se zasadit o aktivity potírající dezinformace a zejména v oblasti veřejnoprávní role médií cílit na podporu informační společnosti, svobodného přístupu k informacím a jejich šíření, nikoliv v zájmu mediálních firem či podnikatelských struktur, ale s ohledem na společenskou udržitelnost a bezpečnostní stabilitu v zemi.
/hs/