Česko-slovenské vztahy nekončí, ale je třeba vnímat realitu světa
Vlnu nevole vzbudilo včerejší vyjádření premiéra Fialy:
"Jsme přesvědčeni, že dnes v této chvíli není potřeba uskutečnit společné zasedání obou vlád. Informovali jsme slovenskou stranu o tomto našem rozhodnutí a o úmyslu setkání odložit," uvedl Fiala.
Rozkolísanost a jinakost pohledů zejména na dění v souvislosti s válkou na Ukrajině se výrazně projevily na posledním setkání zástupců V4, a nešlo jen o zástupce ČR, ale také Polska. Poměrně zjevný odklon Ficovy vlády od společných postojů k válce na Ukrajině, zejména v rovině vnímání hlavního aktéra konfliktu a jím rozpoutaného vraždění civilistů na území suverénního státu, jakým je Ukrajina, rozděluje dosud společné směřování zahraniční politiky ČR a SR. Děje se tak především s nástupem vlády premiéra Fica na Slovensku.
I když je na místě diplomacie a uvážlivost, postoje Ficovy vlády naznačují, že tato sleduje zájmovou oblast vztahů, z níž zřetelně ční především orientace na stávající Putinův režim, přičemž Fico sám tlumočí ruské postoje do veřejného prostoru coby příbuznou linii. Vláda ČR není sama ve vnímání odklonu od společných zahraničně politických postojů Slovenska, z poslední doby také Itálie
plánuje stáhnout ze Slovenska svůj systém protivzdušné obrany.
Ač jsou česko-slovenské vztahy důležité a jejich nadstandardnost se často zdůrazňuje, je na místě, aby si především Slovensko a jeho vláda zvolily a dokázaly odlišit význam svého postavení v geopolitickém prostoru Evropy, kde se Rusko naprosto bezostyšně snaží vojensky a násilnicky podmanit suverénní stát a vyhrožuje otevřeně dalším zemím Evropy. A že je to Rusko, kdo eskaluje ústy svých mluvčích situaci a prostor pro jednání právě s Putinem není možné vést za individuální sliby udržení se u moci a podporu autoritářského způsobu vládnutí, což předvádí právě Fico a jeho okolí.
Odvolává-li se pan Fico na suverenitu, nechť respekt k suverenitě vnímá také ve vztahu k ostatním, kteří jsou již více než dva roky nuceni ji bránit ve válce vedené Ruskem.
/hs/